Тренування мисливських собак по качці





Відео: Тренування лабрадора для охоти на уток.Вопроси?

Багато, хто побував на Московському море на іспитаніяхохотнічьіх собак по качці (і експерти і учасники), просили менянапісать про нашу методику тренування. Справа в тому, що наканунеіспитаній я, як правило, проводила тренування для всіх желающіх.Поскольку поїздка на Московське море навіть в радянські часи, а темболее сьогодні - задоволення не з дешевих, я вважала необходімимсделать все можливе, щоб перебування в угіддях було максімальнополезним для учасників (і собак, і їх власників). Крім того, такаятреніровка давала мені, як експерту, деяке уявлення про степеніподготовкі собак і їх вроджених мисливських якостях і помогаламаксімально об`єктивно оцінити їх роботу в ході випробувань.
Кілька порад власникам. Дуже корисно було б до поїздки наіспитанія навчити молоду собаку чітко і безвідмовно виконувати подачу.Ето зовсім не складно. Свого часу мені, початківцю собаківникові, виховувала свою першу лайку, експерт Всесоюзної категорії В. В.Григор`єв порадив навчаючи собаку не давати їй ні шматочка просто так (в тому числі і мисочку під час годування), обов`язково один-два разапотребовать подати щось небудь. Будучи людиною обов`язковим, япоследовала цієї поради - і не пошкодувала. Наші собаки подавали в рукіабсолютно все, в тому числі і сире м`ясо. Від скількох неприємностей етокачество позбавило нас надалі! На відміну від деяких, ми ні разуне мали зіпсованих трофеїв, наші собаки ніколи і нічого не относіліна інший берег, не тікали з трофеями. Хочу тільки предостеречьмолодих мисливців від використання для подачі постійно одного і тогож предмета (палиці, м`ячі тощо). Навчена таким чином собаканачінает шукати звичний для подачі предмет, не звертаючи уваги ні нащо інше (в тому числі і на качку). Скільки разів ми були свідетеляміподачі латаття, лілії або очеретинки замість качки. І треба було відетьнедоуменіе і щире нерозуміння на собачій морді, коли вместоблагодарності господар сердито вимовляв їй за таку подачу. Оченьполезно використовувати для тренування подачі «тушку», виготовлену іздвух качиних крил, між якими міститься валик, набитий, наприклад, старими колготками. З її допомогою ви одночасно сможетепреодолеть гидливість деяких собак до пташиного перу. Дуже добре, якщо собака на момент тренування вміє і любить плавати.
Для проведення тренування вам знадобиться довга (10-15 метрів) корду, що є для качки своєрідним «повідцем», за один кінець якого її прив`язують за лапку. Добре підійде для цієї мети бавовняна кіперна стрічка, оскільки вона досить легка, не ковзає уздовж качиної лапки і не травмує птицю. Зовсім не підходить для цієї мети капронову шнур. Слабо зав`язаний, він може зісковзнути з лапки і, як наслідок, качку ви втратите; зав`язаний туго - травмує птаха, що також не сприяє успішній тренуванні.
Тренування проводиться на березі водойми на чистій воді. Процес дуже простий. Прив`язану за одну лапку качку відпускають на березі в безпосередній близькості від взятої на поводок собаки таким чином, щоб собака не мала можливості її схопити. (Можна попередньо, підбиваючи, помахати качкою перед її мордою). Качка, природно, швидко прямує до води. За командою тренера собаку спускають з повідка. При наближенні собаки качка починає тікати від неї, ляскаючи по воді крилами, крякаючи, і врешті-решт пірнає. Все це дуже горячит собаку, вона починає плавати колами біля місця зникнення птиці. Побачивши випірнув качку, собака знову спрямовується до неї, і все повторюється. Змінюючи за допомогою «повідка» відстань між качкою і собакою, ви можете постійно підтримувати інтерес собаки до роботи, не дозволяючи їй, однак, до певного моменту схопити птаха. Хочу звернути увагу на деякі моменти, які необхідно враховувати, щоб тренування була успішною.
1. Якщо в тренуванні беруть участь кілька собак, все, крім однієї, повинні бути відведені на достатню відстань. Інакше якісного тренування не вийде. Більш того, собака може почати жувати і м`яти птицю, від чого відучити її в майбутньому буде не просто.
2. Перед початком тренування добре б з`ясувати у власників відношення до птаха (або до будь-якої іншої дичини, якщо зустріч з птахом буде вперше) беруть участь в тренуванні собак. Деякі беруть качку жорстко і здатні задавити її. Якщо ви почнете тренування з такою собаки, то ризикуєте залишитися без качки і зірвати тренування.
3. Не слід спускати з повідка собаку раніше, ніж качка досягне необхідної глибини, що дозволяє їй пірнаючи успішно рятуватися від собаки.
4. Необхідно уважно стежити за тим, щоб собака не заплуталася в качиному «повідку». Якщо таке сталося, швидко звільнити собаку. Інакше качка втрачає свою мобільність і навіть може потонути, що зірве тренування.
5. Якщо собака боїться води, бігає по березі, гавкає, проявляючи інтерес до птаха, але відмовляється йти в воду, не слід грубо примушувати її і тим більше карати, як роблять деякі не в міру гарячі власники. Набагато корисніше взяти собаку на руки, віднести її в воду і акуратно опустити в безпосередній близькості від качки. Запевняю вас, що в азарті вона і не помітить, як попливе, подолавши свої страхи. І після цього вона буде плавати і йти в воду без всяких проблем.
6. Дуже важливо своєчасно припинити тренування. На піку азартної роботи собаці потрібно дозволити зловити качку, винести її на берег (чим далі, тим краще) і віддати власнику (бажано в руки). При цьому потрібно уважно стежити і негайно припиняти можливі спроби собаки тріпати, м`яти або жувати птицю.
Якщо дозволяє час і є в запасі качки, тренування можна ускладнити, дозволяючи качці піти в траву (тільки після тренування на чистій воді через як мінімум годину, краще більше, після першого тренування). При цьому увагу тренирующего має бути спрямоване на те, щоб ні в якому разі не допускати заплутування «повідка» в траві, що серйозно обмежує свободу переміщення качки і може привести до її загибелі.
Як бачите, все досить просто, але дуже ефективно. Працюючи з собаками за такою схемою, мені вдавалося розбудити мисливський азарт навіть у собак, з якими ніколи не полювали, і навіть у тих порід, у яких при веденні племінної роботи робочі якості раніше не враховувалися (наприклад, золотисті ретривери). Якщо ж у собаки були робочі предки, то результати бувають дуже вражаючі. Мені запам`яталася сука англійської кокерспаніеля, просидівши шість років на дивані, яка після єдиною тренування пірнала за качкою, ловила її на дні водойми і виносила на берег, правда, ніяк не хотіла віддавати видобуток господині, мабуть в покарання за безцільно проведені на дивані роки . Неодноразово власники собак, що побували у нас на тренуванні і випробуваннях, говорили мені, що їх полювання змінилася якісно і стала приносити величезне задоволення. Навчений собака не тільки вижене зачаїлися качок на господаря, а й збере і винесе все, що було відстріляно (і своїх, і чужих).
І ще хочу дати декілька порад власникам, які планують виставити на випробування своїх вихованців, застерегти їх від помилок, які нерідко допускають надмірно гарячі ведучі.
1. Перше і основне правило - поводитися, як на полюванні, тобто йти повільно, не випереджаючи собаку, не шуміти даремно. Необхідно пам`ятати, що качка, піднята власником, не зараховується собаці, а інший може і не виявитися.
2. Більше довіряйте своєму собаці. Нерідкі випадки, коли власник, побачивши десь попереду качку, буквально жене до неї собаку, не розуміючи і не звертаючи уваги на те, що собака працює, причому працює чітко, подругою птиці. Слід пам`ятати, що експерти бачать, як працює собака, і оцінюють роботу саме собаки, а не власника. Відволікаючи собаку, ви псуєте враження від її роботи. Віддавати команди собаці потрібно тільки в самому крайньому випадку.
3. Необхідно перебувати в постійному контакті з працюючою собакою, не дозволяти їй ні йти за межі рушничного пострілу, ні зупинятися. Не зустрічаючи щирого інтересу до своєї роботи з боку ведучого, собака або кидає роботу і повертається до ведучого, або звикає полювати сама на себе.
На закінчення хочу побажати всім, хто скористається моїми порадами, успіхів у вихованні своїх вихованців. Бажаю вам виростити прекрасного помічника і товариша по полюванню, бажаю вдалих і красивих полювань і багато радості від прекрасної роботи добре навченого собаки.



Cхоже