Робоча пам`ять гончака





Відео: 9 міфів і помилок про Оперативної Пам`яті, про які пора забути!

М. Калінін
Здавалося б, просте запитання - робоча пам`ять гончака, тобто її пам`яті все, що відбувається з нею і навколо неї під час роботи. Одне делособачья пам`ять про людину, яка містить і піклується про неї, охозяіне. Тут вступають в свої права питання фізіології, прекрасноразработанние і описані ще академіком І. Павловим. Пам`ять про своемдоме, звана в зоопсихології Хомінг (від англійського слова home -дом), заснована на так званому «терріторіалізма». Тут теж все більш-менш зрозуміло. Складніше сприйняття гончака лісу, поля, болота, тобто тієї природної обстановки, яка оточує її на полюванні. Всемізвестно, що гончак, одного разу підняла звіра в будь-якому определенномместе: з-під поваленого дерева, клаптика якоїсь, купи хмизу, - і вдальнейшем буде перевіряти ці місця. Вона довгий час пам`ятає, чтоздесь був звір. А як справи саме зі звіром? Персоніфіціруетлі собака піднятого звіра? Відрізняє вона його від інших представітелейтого ж виду? Звірів різних видів гончаки розрізняють легко і просто. Етообщеізвестно. Звідси і назва «красногони», тобто гончаки, отдающіепредпочтеніе «червоному» звірові: лисиці і вовка. Зазвичай власник гончейуже по голосу знає, якого звіра погнала собака. Пам`ятаю, як я билобескуражен, почувши помичку, а потім і короткий гон моєї вижловка: незаяц явно, але і не лисиця, та й не косуля. Чи не лось. Чи не ведмідь. Хто ж? На зарослому косовиці, на краю струмка, що впадає в озеро, вижловкапріхватіла на годуванні бобра і гнала його до води.
Зі звірами різних видів все ясно. А як же все-таки йде справа з тваринами одного виду, наприклад з зайцем - найпоширенішим об`єктом полювання з гончими? І чому це важливо для мисливця.
Прислухайтеся до розмов гончатники. Часто можна почути, як то кажуть, а то і затверджується, як гончак погнала зайця, потім сколовся і на сколе поміняла зайця, перейшовши на іншого. Такий поворот подій рішучим чином змінює весь хід полювання. Наприклад, стає марним чекати зайця «на лежанні», намагатися подстоять його на місцях його переходів, що вже мали місце і т. Д. Кардинально змінюється вся картина гону. Але все це лише в плані тактики. Однак тут є і велика стратегія. Багато міських мисливці, за браком часу, змушені в міжсезоння тренувати або наганівать своїх вихованців у нічний час. Всі знають (за винятком багатьох маститих літераторів!), Що заєць веде нічний спосіб життя, тобто вночі все зайці на ходу і угіддя поцятковані свіжими заячими слідами. Втратила собака зайця, переходь на іншого. Чи так це? Чи не шкодить нічна наганяння? Чи переходить гончак з одного зайця на іншого?
Спробую розглянути це питання на основі аналізу багатої вітчизняної літератури та великої кількості особистих спостережень. Такий авторитет, як Н. П. Пахомов, писав: «Під в`язкістю треба розуміти азартність гончака, вроджену жадібність до звіра і, головне, наполегливість в переслідуванні, що змушує в`язку, вірну гончу не звертати уваги на ліпший слід іншого звіра, а продовжувати гнати раніше піднятого ». Інший гончатник Б. Д. Протасов стверджував, що бачив, як вижлеців, погнав свого другого в життя зайця і ламким, не прийняв побаченого господарем шумового і пішов до місця відколу.
Мій сердечний друг, відомий письменник, різнобічний мисливець-легашатнік і вдумливий гончатник Олексій Олексійович Ліверовських, писав: «Будь-який гончатник знає, що днем нормальна, тим більше майстерна гончак впевнено працює по« своєму »зайцю, не переходячи на іншого ні в якому разі, навіть на сколе, хибним називаючи на тільки що схопився шумового. Вона повернеться на місце відколу і знайде «свого», нехай вже досить удалелого ». Як часто гончатники поспішають поставити гончу по перебачених звірові, особливо якщо собака працює по отдалелому і гон йде «моровато». Це і зрозуміло. Адже так хочеться допомогти собаці, насадити її на свіжий слід тільки що перебачених звіра і цим оживити гон. Я багато полював з відомим ленінградським гончатники і заводчиком російських гончих - Василем Миколайовичем Павловим. Блискучий знавець гончих, він завжди вражав мене своїм глибинним розумінням роботи собаки, точно він сам залазив у собачу шкуру. Так ось Василь Миколайович завжди зупиняв мене, тоді ще молодого мисливця, коли я намагався наманівать його гінців по перебачених зайцю. «Не називай. Нехай самі розберуться. Якщо вже зовсім втратять, тоді допоможемо ». Попутно зауважу, що, на моє глибоке переконання, такий важливий якість, як в`язкість, в значній мірі залежить від господаря. Постійно бачиш, як мисливці вважають, що не варто втрачати час на пошуки запалого зайця, швидше нового знайдемо. Може бути, це і так з точки зору продуктивності полювання, особливо якщо зайця багато. А для собаки це шкода! Наполегливий, терплячий пошук запалого біляка або скинувши далеко в сторону русака, укорінюють у свідомості собаки поняття, що заєць не птах і полетіти, не залишивши сліду, не може і що при намаганні його завжди можна знайти. Звичайно, є від природи в`язкі гончаки або не дуже, але вищенаведений виховний прийом завжди приносить хороші результати. Про «персоніфікації» звіра гончака приведу приклади з особистої практики. Полював я з приятелем, майстром спорту зі стендової стрільби, Борисом Васильовичем Кисельовим на островах в Фінській затоці. З нами була моя англо-російська вижловка Шелонь. Це була прекрасна працівниця, яка мала робочі дипломи I і II ступенів. Погода була гарна - плюсова температура і дрібна, тала пороша. Після півторагодинного пильної гону я далеким пострілом взяв старого, повністю вигорів біляка. Поки перезаряджав рушницю і йшов до вбитого звірка, вижловка доспіли до зайця, нюхнули його і стрімко кинулася назад. Мої крики не мали ніякої дії, собака пішла «в п`яту». Підійшов Борис. Пороша дозволила розібратися в події. На гону вижловка підняла іншого зайця. «Свого» не кинула, продовжувала гнати, але запам`ятала, що під час гону їй попався інший звір. Тому вона і не далася мені в руки, а поспішила до іншого, настільки притягальному сліду.
Прекрасне жовтневий ранок, класичний чернотропу, тепло, але ліс уже облетів. У заплаві струмка собака підняла біляка. Зробила кілька кіл. У густому ялиннику я зайця так і не оглянув. Я вийшов на дорогу і став свідком такої картини. Вижловка жене, і раптом яскрава помичка, вибух пристрасті, гон переходить в вереск. З лісу на поле вилітає заєць, а «на хвості» у нього собака. Лине за зайцем через все поле. Заєць ховається в лісі, за ним зникає і собака. Дуже скоро вижловка знову з`являється на полі і спрямовується до місця, де вона обірвала гон на першу «своєму» зайцю, і гін поновлюється. Через кілька хвилин заєць був узятий. Собака підійшла до мене, поки я брав зайця на подцопку. Однак в руки не далася і пішла до того місця, де другий заєць зник з поля зору. Гон відновився, але тепер уже по другому зайцю, який через деякий час теж був отстрелян.
Відомо, що у Франції, на парфорсне полюваннях, застосовувалися такі гончаки, які безпомилково гнали оленя, навіть через стадо інших оленів, чітко працюючи тільки по «своєму» звірові. Вони мали навіть особливу назву «chiens de creonce». Такі достовірні випадки з моєї мисливської практики. Звичайно, немає правил без винятків. Той же А. А. Ліверовських писав: «У молодих гончих на початку нагонкі і у дорослих, поганих, такий перехід на іншого зайця буває ... Справжньою гончака це не властиво». Таким чином, з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що гончак чітко персоніфікує звіра, якого вона жене. Це завжди повинен мати на увазі мисливець і довіряти собаці.
Закінчуючи статтю, хочу звернутися до всіх гончатники з пропозицією обговорити такий досить рідкісний елемент роботи гончака, як «сганіваніе». Мабуть, не треба пояснювати, що між терміном «зганяти» і поняттям «зловити» є величезна різниця. Ось і хочеться послухати досвідчених гончатники, як часто їх собаки «сганівалі» звіра, за яких умов це відбувалося, скільки часу тривав «смертельний» гон, і інші подробиці. Таке обговорення буде цікавим і корисним для багатьох мисливців, які захоплюються полюванням з гончими собаками.



Cхоже