Навіщо дресирувати собаку?

Дивна річ: чим більше ми зустрічаємо на вулицях людей, які вигулюють своїх вихованців, тим менше серед них кінологічного грамотних. Багато новачків заводять собак престижних порід в повній впевненості, що слухняну поведінку додається разом з родоводом. Їм здається, що собака сама, без будь-яких зусиль з боку, стане розуміти господаря з півслова: підбігати на поклик, не зволікати повідець, будинки подавати тапочки і взагалі проявляти розум і кмітливість з будь-якого приводу.

Заводячи чотириногого друга, господар чекає від нього людських вчинків. На жаль, дійсність не збігається з бажаним. Щеня сжёвивает взуття та ізгризает ніжки меблів, молода собака на прогулянці виявляється абсолютно некерованою, а ставши дорослою огризається на господаря. Причому складності можуть виникати з представниками будь-яких порід.

За прикладами далеко ходити не треба. Я знала літню пару, прихистила чи загубилася, чи то викинуту спаніелька. Ця невелика собачка дуже швидко освоїлася на новому місці. Вона стала грозою під`їзду, кидаючись на дітей і на інших собак, провокуючи нескінченні конфлікти. Власних господарів тримала в постійному страху: вони не тільки не могли, скажімо, вичесати їй шерсть, але навіть пильно подивитися на неї. Намучившись, ці люди постаралися від неї позбутися.

У дворі я часто зустрічалася з поважної, вельми ерудованою старенькою. Вона підібрала на вулиці безпородного цуценя, який виріс в досить велику собаку. Господиня відмовлялася навчати свого вихованця, вважаючи, що з віком він порозумнішає. Мені було страшно дивитися, як ця тварина тягає свою господиню по ожеледі: вона в будь-який момент могла впасти і що-небудь собі зламати. Одного разу я спостерігала за іншою жінкою, молодший, яка ловила свою собачку, білого пуделя, години три поспіль. Їй допомогли випадкові перехожі, а дама вигукнула, притискаючи до себе свою улюбленицю: Вона у мене така дурненька! В голосі господині відчувалася неприхована гордість ... (Я до сих пір не можу повірити, як предметом гордості могла служити невихованість собаки!)

Багато власників набувають чотириногого вихованця, абсолютно не уявляючи, яким він може бути, і некерованість собаки приймають за норму. Все життя водити собаку на повідку.

Навіщо не даючи їй побігати і пограти, жорстоко по відношенню до собаки. Бовтатися на іншому кінці повідця болісно для самого господаря. Але багато хто так і живуть. (Інша справа, що відпускати улюбленця треба в таких місцях, де він не заважає перехожим, а перехожі йому.)

А адже навчені собаки ходять поруч, не натягуючи повідця. Їх можна відпустити погуляти вони в будь-який момент повернутись назад по команді "до мене!". Вони терпляче, без гавкоту і скиглення чекають власників у аптеки чи магазину (тільки не треба залишати їх на самому проході, краще десь в стороні). Вони здатні вартувати речі на вокзалі, поки господар бере квитки в касі на приміський поїзд.



Дресирувати необхідно будь-яких собак великих і маленьких, різних порід. Під час дресирування господар вчиться краще розуміти свого вихованця, а вихованець максимально проявляти свою природну кмітливість. Немає дурних собак, а є ледачі господарі. Не треба посилатися на відсутність часу: собака вимагає прогулянки по півгодини тричі на день, для навчання досить працювати з нею по десять хвилин з тридцяти один раз в день. І один раз в тиждень водити на дресирувальних майданчиках або займатися під контролем досвідченого дресирувальника. Не можна віддавати собаку для дресирування в чужі руки: вона стане слухатися того, хто її дресирував, а не господаря.

Завдання дресирувальника показати господареві, як треба навчати власну собаку, і допомогти у виробленні певних навичок. Таким командам, як до мене! І "місце!", Можна, навчати вже 4-місячного щеняти, а повного курсу загальної слухняності з 6-8 місяців. Дресирувати собаку можна в будь-якому віці, але чим раніше почати, тим більших успіхів можна досягти.

Цуценята веймаранера, веймарской лягавою, Фото фотографія картинка собаки

Дресирування - вироблення у собаки певних навичок, потрібних людині. Звичайно використовується так зване навчання з позитивним або негативним підкріпленням. Наприклад, людина садить собаку, піднявши вгору поводок однією рукою, а іншою натискаючи на круп. При цьому він вимовляє команду "сидіти!". Потім погладжує собаку, каже "добре!" і дає їй ласощі. Собака пов`язує команду, своє становище і ласощі позитивне підкріплення і починає сідати по команді з четвертого-п`ятого разу. Ривок за поводок і суворе "фу!", Коли собака тягнеться підібрати з землі якісь недоїдки, служить негативним підкріпленням.

Ті навички, яким можна навчити собаку, не суперечать її природі. Сидіти, лежати або стояти, чіпати людини лапою ("подавати лапу"), Охороняти територію цілком природні дії, які чотириногий вихованець робить з власної волі. При дресируванні вони просто зв`язуються з певною командою. Навчити собаку дій, не характерним для неї (скажімо, умиватися лапою, як кішка), неможливо. Тому дресирування не обмежує свободу тваринного, а розширює діапазон взаєморозуміння з людиною.

Ще один метод навчання наслідування. До нього особливо розташовані кавказькі і середньоазіатські вівчарки: цуценята повторюють дії дорослих. Якщо власник має одну навчену собаку і заводить другу, то видресирувати її буває значно легше.

Одним людям досить, щоб їх собака приходила на поклик. Іншим потрібно, щоб вона охороняла самого господаря, членів його сім`ї або квартиру. Для цього закріплюється агресія. Ні в якому разі не можна викликати у собаки злість, що не навчивши попередньо загальному послуху. З таким собакою сам господар ризикує не впоратися. Чим більшій кількості навичок навчається собака, тим їй цікавіше жити. Тваринам теж хочеться вирішувати складні завдання і час від часу хвалитися своїм умінням. Добре видресируваний собака може служити предметом гордості свого господаря.

Одна з порід, з якої треба працювати все життя, щоб собака не нудьгувала, це різеншнауцер. 15 років тому у мене була собака, навчений чотирьом собачим наук: загального курсу дресирування, захисно-караульної і розшукової службам і буксирування лижника. Три рази вона знаходила втрачені мною речі. Один раз їй довелося обшукати за всіма правилами, бігаючи "човником", Півтора кілометра лісу, де ми збирали гриби.

Іншим разом вона знайшла годинник моєї знайомої. У годин обірвався ремінець, і вони непомітно зісковзнули в траву. Ми не пам`ятали, де це сталося, а собака просто повернулася по наших слідах і дістала їх з трави, як фокусник з капелюха, обережно тримаючи за кінчик ремінця. Вона чітко зрозуміла, що годинник тендітна річ і хапати їх зубами не слід.

Ми так розхвалили її, що через кілька місяців вона знайшла і подала мені ще один годинник, втрачені вже зовсім незнайомим перехожим. А в туристичному поході по берегах Цимлянского водосховища вона захистила цілу групу. На одній із стоянок до нас прив`язалася п`яна компанія. Інструктор чесно попередив туристів, що ні в що не стане втручатися, а то, коли він піде цим маршрутом в наступний раз, з ним розрахуються. І Грета, так звали ризеншнауцера, що не підпустила до наметів чотирьох нападників. Вона легко виривала з їх рук палиці і, врешті-решт, змусила відступити.



Найбільше цю компанію вразило те, що собака їх не боїться. (Ненавчених в подібному випадку обмежилася б гавкотом, а то і зовсім втекла б.) А ось зимові лижні прогулянки доставляли Грете більше задоволення, ніж мені: хоча вона знала команди "вправо!" і "вліво!", Але звертала настільки різко, що я, як правило, виявлялася в заметі. Поки я піднімалася, собака весело скакала навколо. Не виключено, що вона звалювала мене навмисне, з якогось свого почуття гумору.

Поради з дресирування собак можна отримати в кінологічних клубах, а конкретну допомогу на дресирувальних майданчиках або у професійних дресирувальників.

Автор: Людмила Чебикіна, етолог. Журнал "Між кішкою і собакою"



Cхоже