Мої собаки





Відео: Зоомагазин, реакція на собак, мої собаки в метро | Догмама влоги

Все моє життя, скільки себе пам`ятаю, була пов`язана в тійабо іншій мірі з собаками. Мій дід і батько були мисливцями. Будучісельскімі жителями, вони завжди тримали будинку гончих.
З дозволу читача зроблю невеликий відступ від теми, послекоторого повернуся до собак. Після закінчення саратовских вузів моіродітелі поїхали жити в село Поім Пензенської області.
Першою нашою собакою була гонча Вінка. Всякий раз, коли я ещепервоклассніком повертався зі школи додому, вона бігла назустріч мнесломя голову, привітно махала хвостом, хвилеподібно звивалася всемтелом і при цьому постійно посміхалася, морщачи верхню губу. Вона срадостью кидалася мені на груди, ми обіймалися й продовжували шлях до дому.
З п`яти років я супроводжував батька на качиних полюваннях, якщо вони проводилися неподалік від нашого села. Пам`ятаю, як на одній з них батько підстрелив чирка. Сплавав за ним по холодній воді осіннього болота і передав його мені в руки. Я був надзвичайно гордий цією видобутої нами уточкой і ніс її в руках до будинку. Останні кілометри ми йшли по селу, назустріч траплялися знайомі і незнайомі люди, а я перекладав чирка відповідно в ту руку, яка була з боку йдуть назустріч людей. З великою радістю слухав я слова зустрічних знайомих з приводу нашої, як мені в той далекий час здавалося, непересічної видобутку.
Після Вінки у нас був її син Тайон - помісь з дворняжкою. Він мені запам`ятався своєю неабиякою здатністю ловити підранків зайців. Він не шукав і не ганяв зайців, які перебувають в повному здоров`ї. Його обов`язки, як він вважав, полягали в наступному: ходити неподалік від нас, коли ми c батьком шукали цих самих зайців, і не заважати нам це робити. Після того як заєць піднятий з лежання і обстріляний з двох рушниць, Тайон влітав як птах на найближчий стіг соломи і уважно дивився на тікав зайця. Варто було тільки тому, в зв`язку з пораненням, злегка зменшити швидкість, як Тайон блискавично зістрибував зі стогу і спрямовувався за здобиччю, а ми точно знали, що через пару хвилин цей заєць буде у нас на ремені за спиною. Якщо ми промахувалися, Тайон знехотя спускався до нас і ми втрьох йшли далі по ярах, садам і ріллі відшукувати наступного зайця.
Потім у нас були чистокровні англо-російські гончаки. Якось після закінчення шестимісячних курсів підвищення кваліфікації лікарів батько приїхав додому з Ленінграда і привіз місячного щеняти цієї породи, якого ми назвали Ладою.
Пам`ятаю, як Лада в семимісячному віці пішла з нами перший раз на полювання. Була пороша. Ми з батьком стежки зайця, який непомітно піднявся з лежання за нашими спинами і помчав удалину, не чекаючи пострілів. Ми показали Ладі гону, гарячий заячий слід. Це справило на неї приголомшуюче враження. У перші секунди вона як би застигла, осідлавши слід, і завила, потім заметушилася з боку в бік, але нездоланний вроджений мисливський інстинкт повертав її до сліду. І тут ми з радістю почули перші хвилюючі звуки удаляющегося гону нашої молодої собаки.
 Потім був син Лади Рагдай, з-під якого я взяв першу в житті лисицю. Це сталося так. Був ясний, морозний зимовий день. Після дня полювання ми поверталися без здобичі, і тут раптом батько помітив, як до невеликої гаю діаметром в кілометр, розташованої від нас кілометрів за два, направляється лисиця. Ми заковзали на лижах до цього острівця дерев і чагарників. Трохи не доходячи до гаю, побачили слід спокійно йде лисиці. Рагдай, відчувши слід, заревів і з голосом поглибився в гай. Лисиця під гоном стала ходити колами всередині ліску. Спочатку ми з батьком встали на узліссі, метрах в 200-300 один від одного. Але Рагдай прогнав лисицю вже два кола, і все всередині острова ... Я вирішив заглибитися всередину лісу. Пройшовши метрів 50, почув, як лютий гон нашого пса направляється в мою сторону, і буквально через хвилину побачив прямо перед собою на протилежному краю невеликої галявини лисицю. Вона не поспішаючи як би виплила по снігу з глибини гаю і зупинилася, злегка повернувши голову в бік наближається гону. Я вперше в житті бачив лисицю так близько, в якихось 20 метрах. Замилувавшись звіром, я забув, що у мене в руках тулка зі зведеними курками. Після короткої зупинки лисиця рушила далі, і через секунди її приховав би густий чагарник, але я вистрілив ...
Пізніше, коли я самостійно жив в Саранську, умови міста не дозволяли тримати гончака. Я вирішив завести спанієля. Созвонившись з московськими заводчиками цієї породи, я привіз одного за іншим двох чистокровних, красивих цуценят, але, на превеликий жаль, вони заразилися чумою і загинули.
Знайомі мисливці були в курсі моїх невдач зі спаніелями, і один з них порадив мені завести фокстер`єра. Сам він тримав пса фокстер`єра - Фреда, привезеного щеням з Москви. Я сходив кілька разів з ним на норную полювання і добув з під нього двох лисиць. Полювання мене зацікавила, і вже навесні я привіз із Нижнього Новгорода Кобельков і дав йому кличку Ярик. Це був гарний чорно-рябий з рудими бровами песик, син відомого в той час в Горькому і за його межами перводіпломніка Фобоса. Але від злоби Ярика діставалося лише кішкам та ежам. Нори він ігнорував, ліз в них рідко і з великим небажанням. Але були у Ярика і позитивні риси: він був хороший на качиної полюванні, блискуче виконуючи функцію спанієля ... Він із задоволенням відшукував зачаїлися качок, після їх підйому і моїх пострілів знаходив в заростях битих або підранків. Під час осіннього прольоту качок ми ходили з ним на ранкові зорі в кар`єри заплави р. Алатир, куди мною була протоптана ледь помітна стежка. Вона тягнулася між дерев, кущів і болотних купин. Пройти по ній навіть вдень було б не просто. А я виходив на полювання рано вранці, щоб ще затемна бути на своєму улюбленому місці, у невеликого болітця серед кар`єрів. Це потрібно було зробити тому, що був якийсь відрізок часу, коли тільки-тільки починає світитися світанок і качки, повертаючись з полів з нічної годівлі, досить спокійно підлітали на постріл через те саме болото. Але знайти його в темряві серед кар`єрної топи поодинці було дуже важко навіть з електричним ліхтариком. Ось в цій ситуації мені на допомогу приходив Ярик.
Ми виходили з дому затемна, проходили зрозумію р. Алатир, ділянка хвойного лісу і лише після цього підходили до кар`єрів. Я брав Ярика на поводок і говорив: «Веди, милий! Виручай! »І він, все зрозумівши, знаходив серед кущів, уздовж яких ми йшли, поворот на нашу стежку і потім вже по ній хвилин 20 вів мене між дерев, кущів, купин і в кінці стежки, де був мій скрадок, сідав. Це означало, що ми прибули в кінцевий пункт призначення. Я скидав рюкзак, ставив у заповітної берізки рушниця, і ми обидва тихо чекали ранкового прильоту качок, не забуваючи милуватися красою пробуджується осіннього дня. Лося, як і нам, подобалося це болото, і він приходив сюди на водопій. Перший раз я почув його короткий низький стогін на видиху. Через кілька хвилин він повторився, але вже ближче. Мені не був знайомий цей звук, і я мучився в здогадках, але незабаром почув його зовсім близько. Хтось підходив з протилежного боку до мого болоту. Потім стали чутні чавкають по болотній трясовині кроки. І раптом я побачив спочатку голову лося, а потім і його самого. Це був потужний бик-красень. Він на хвилину завмер, стоячи по черево в воді, потім опустив голову і почав пити. Напившись, він підняв голову, вода струмками стікала з його морди. Він розвернувся і пішов назад.
З Яриком у мене була ще одна цікава боротьба на тязі вальдшнепа. В один з квітневих вечорів десятиденної полювання я стояв на своїй улюбленій галявині і чекав початку вечірньої тяги. І вона почалася, але за кількістю тягнуть вальдшнепів перевершила всі мої полювання до цього дня і після нього. Був ясний, тихий квітневий вечір. Хвилин на 10 раніше, ніж звичайно на мене налетів перший вальдшнеп, якого я збив. Ярик відшукав його під деревом. Хвилин через 15 у нас їх було вже три. За межами нашої галявинки також чулося хорканье і ціканье. Після третього збитого кулика, коли до закінчення тяги залишалося ще з півгодини, я зрозумів, що потрапив на масовий проліт.
Цікаво було спостерігати за Яриком. Він сидів метрах в п`яти від мене і вслухався в пташиний хор дроздів, зарянок, вловлюючи в загальній масі голосів єдино цікавий для нас в даний момент голос вальдшнепа. Собаче вухо вловлювало його набагато раніше людського, і він абсолютно точно визначав напрямок польоту кулика. Ярик реагував лише на того вальдшнепа, який тягнув в напрямку нашої галявинки, і не звертав уваги на пролітають осторонь від нас. Почувши «нашого» кулика, він вставав і напруженими кроками йшов йому назустріч з високо піднятою головою і напружено стоять вухами, і буквально через кілька секунд я вловлював звуки летить до нас вальдшнепа. Всього за зорю на нас налетіло 7 вальдшнепів, і лише по одному я промахнувся.
Останні два збитих мною кулика падали в кущі майже в повній темряві, і я намацував в заростях спершу спину собаки, потім пересував руку до її голові і брав з пащі знайдену Яриком птицю.
Але проходили весна і казкова осінь, відлітали на південь качки, і на цьому закінчувалася наша полювання. А мені хотілося пополювати ще й взимку. І я, попередньо домовившись по телефону з власником такси Іветта, привіз з Москви рудого пса, якому дав кличку Рем. В вирощування його я вклав усі свої знання з кінології. У Москві Рем був щеплений від чумки. У той час в Саранську не було штучної лисячій норі, і я поїхав з Ремом на першу прітравку до Пензенської області. В першу ж прітравку Рем так накинувся на підсадну лисицю, що можна було подумати, ніби вона йому до цього моменту здорово чимось насолила.
На виставках Рем за екстер`єр завжди отримував «відмінно», а на випробуваннях в Москві, Пензі, Ульяновську отримав п`ять дипломів III ступеня. Слава про нього поширилася по всьому Поволжя. У мене в квартирі часто дзвонив телефон, і власники такс домовлялися про в`язанні їх собак з Ремом. У потомстві від нього було 82 цуценя. До нього привозили такс з Н. Новгорода, Чебоксар, Пензи, Беднодемьяновского.
Рем був відмінним мисливцем. До нього я здобував лисиць лише з-під собак своїх знайомих і мріяв взяти лисицю з-під своєї собаки. І цей момент нарешті настав. У суботу 28 грудня ввечері було потепління і йшов дощ, але під ранок прояснилося і температура знизилася до -10 °. Я з Ремом пішов на полювання за лисицею. Був сонячний ранок. Все було покрито щойно випав снігом.
  Всі старі сліди були повністю занесені. Я підходив до знайомої норі, розташованої на схилі узлісся. Не доходячи до неї метрів сто, я побачив слід великої лисиці. По ньому було видно, як лисиця обійшла нору і попрямувала до неї. Не доходячи до нори метрів 20, я зупинився над нею. Тихо зняв рюкзак, в якому в утепленому мішку сидів Рем, і випустив його. Це був його перший іспит на мисливську зрілість. На прощання шепнув йому на вухо: «Ну, рідний, не підведи! ..» Рем негайно відчув запах лисиці і азартно побіг по сліду вниз до нори, а потім понорами. Буквально через хвилину я почув з глибини нори його азартний, що переміщається по норі гавкіт. Хвилини через три він вискочив назовні, перебіг до сусіднього отнорку і зник в ньому. Після цього, через буквально якихось пару хвилин, з отнорка, що знаходиться прямо переді мною, на тлі снігу, що іскриться повільно з`явилися два темних лисячих вуха, а за ними з`явилася і вся голова. Лисиця завмерла, прислухаючись. Після пострілу голова зникла, як би потонула в снігу. Я швидко підбіг до отнорку і побачив в ньому нашу першу з Ремом видобуток. Це був гарний, великий лисовин. Я витягнув його з отнорка і поклав в замет поруч з норою. Через кілька хвилин з цього ж отнорка з азартним гавкотом вискочив Рем. Побачивши лисицю, він налетів на неї і почав злобно тріпати.
З Ремом ми славно пополювали до його десятиліття. За ним у мене був його син Риф, як норнік менш цікавий, ніж його батько. Він, як і мій фокстер`єр Ярик, вважав за краще полювання по качках, вальдшнепові, перепелові.
Коли рифу виповнилося дев`ять років, я став подумувати про сетера. Зустріч з моєї наступної собакою не змусила себе довго чекати.
Ми з дружиною були на черговий республіканській виставці мисливських собак, і раптом я почув, як хтось неподалік сказав своєму знайомому, що до рингу лягавих і спанієлів підійшов чоловік з англійським сетером-мамою і трьома цуценятами. Ми з дружиною відразу ж знайшли новоприбулих і оглянули цуценят. З цієї трійки особливо відрізнявся своїм яскравим, симетричним чорно-краплистим забарвленням одне маля. Дружина відразу ж взяла його на руки, пригорнула до себе, сказавши при цьому: «Це буде нашим!» І вона не помилилася. Всі три цуценя були сучки, так що підлога вибирати не довелося. Я запитав у господаря, чи є у цуценят родовід, і почув ствердну відповідь. Я підійшов до судді по лягавих Е. А. Дегтярьова і попросив вибрати з трьох сестричок кращу за зовнішнім виглядом. До моєї радості, він вказав на того ж цуценя. Проблема була вирішена, і після виставки ми поїхали в свою квартиру з її новим мешканцем, представником знаменитої породи мисливських лягавих собак. Тих самих собак, з якими полювали класики вітчизняної літератури: С. Т. Аксаков, І. С. Тургенєв, Н. А. Некрасов, М. М. Пришвін, Л. Н. Толстой, А. А. Фет і інші. Одні тільки ці факти вселяли надію, що з мого цуценя виросте неабияка мисливська собака.
Як тільки в серпні 1999 р відкрилося полювання на пернату дичину, я з 3,5-місячної Дальке поїхав на полювання. Якоїсь класичної польової підготовки моя собака не було, але перечитавши всю наявну в мене і моїх знайомих мисливську літературу на цю тему, я дещо корисне в цьому напрямку зробив. Однак в спадковості моєї собаки лежали унікальні якості, які перейшли до неї від чистокровних предків. Це стало видно відразу ж, на перших полюваннях. Даль з величезним мисливським азартом на Сланкі галопі працювала з неослабною енергією з ранку до пізнього вечора. Уже в сутінках, коли ми поверталися з полювання додому, вона все ще продовжувала пошук. І мені доводилося брати її на поводок.
Ошатний крапчастий забарвлення собаки був дуже зручний на полюванні, вона була добре видна навіть в густій траві. А біла пляма на лобі світилося, як дороговказний маяк, воно не раз показувало мені місце розташування її стійки. Як полум`я блакитного вогню вона носилася переді мною човником в заростях осінньої жовтої трави. Але ось на повному галопі її ніс вловив запах дичини, вона енергійно загальмувала, голова її блискавично розгорнулася в ту сторону, а тіло занесло під кутом до лінії, коли вона початково руху. Гарний, пишний хвіст-перо, описуючи в повітрі дугу, домалював зачарування загальної картини. Пульсірующе прихоплюючи запах дичини, Даль зробила жагучу потяжку, в кінці якої, змінивши в уповільненому напрузі кілька місць і поз, завмерла в стійці. Поза стійки була різною: стояча висока, присідати на всіх чотирьох лапах і лежача. Це залежало від виду дичини і її кількості. Я підходив до собаки ззаду, готував рушницю. Даль напружено-застережливо скоса поглядала в мою сторону. Я гладив її по нервово здригається спині і говорив: «Молодець, стояти!» Зробивши невелику паузу, командував: «Вперед!» Вона робила кілька швидких кроків до зачаїлася птиці, і та, не витримавши поєдинку з собакою, з шумом злітала.
Я багато разів переконувався, що, якби зі мною не було поруч собаки, то, проходив цілий день, я не побачив би жодного птаха. Найчастіше дичину спочатку намагається подалі втекти, ховаючись у траві від небезпеки, а потім вже причаїтися. Часто вона тікає на кілька десятків, а то і добру сотню метрів. Але коли мисливець йде з собакою, дичину НЕ буде обійдений.
Для прикладу розповім лише про один випадок на нашій полюванні. Я йшов уздовж невеликих болітця, розташованих на дні глибокого яру. Не знайшовши там качок, я вирішив, пройшовши його крутий схил, вибратися на поле. Цей схил був порізаний вузькими вибалками і западинами. Подолавши всі перешкоди і вийшовши на рівнину, я з полегшенням зітхнув. Але радів я недовго. Даль, перетинаючи мій шлях справа наліво, йшла, з шумом втягуючи повітря і «ахая», її хвіст напружено працював, було ясно, що вона йде по сліду відбігати від нас вниз на дно цього ж яру дичини. Я пішов за нею. Ми спустилися до зарослого кущами яру. І буквально в метрі від кущів Даль зробила стійку. Я дав команду «вперед!», І після декількох її кроків буквально під кущі звідти з гучним грюканням крил піднявся виводок тетеруків.
На закінчення порекомендую колегам-мисливцям і тим більше тим, хто, як і я, вже досяг пенсійного віку, придбати цуценя лягавою собаки. Тим самим ви продовжите ще на добрі десять років своє полювання і наповніть її змістом і красою.

Малюнки Б. Ігнатьєва



Cхоже